a89925d77e81c67aef21d7201f8c1641.jpg


O Irském vlkodavovi

Doporučené odkazy

Doporučené odkazy

e-shop vmpprofil.cz

Chovatelské potřeby a krmiva nejen pro psy a kočky.

 

WDK
Stránky chovatelského klubu Irských vlkodavů.

 

Pet Medic 
Veterinární zdravotnická záchranná služba

Časopis - Říše zvířat

Rozhovor s MVDr Z. Málkovou v časopise Říše zvířat:

 

Poprvé se Zuzana Málková setkala s vlkodavem v roce 1977 na výstavě psů v Brně. Od té doby si ho přála mít. Dnes chová šest těchto impozantních zvířat.

 

Zuzana Málková coby právě vystudovaná veterinářka nastoupila do zemědělského podniku, který choval skot. „U kravína se potuloval malý černý voříšek, kterého zřejmě někdo vyhodil z auta a do kravína se chodil hřát a hledat nějaké krmení. Bydleli jsme ještě v činžovním domě a vzít psa domů jsem se proto trochu rozmýšlela. Řešení se našlo, stal se nejlepším narozeninovým dárkem a dostal jméno Bedřiška. Dodnes na něj s láskou vzpomínám a na jeho památku jsem svoji chovatelskou stanici pojmenovala Bedřiška. Stejně se jmenuje i naše současná malá fenka – černý voříšek - kterou jsme si vzali z útulku,“ vzpomíná.


Začalo to Adélkou
První vlkodav, kterého si Zuzana pořídila už do rodinného domu, se jmenoval Adélka. Neměla rodokmen, vyřazovali ji z hlídací agentury a nabízeli na inzerát. „Byla moc fajn, ale věčně nemocná. Žila s námi jen dva roky,“ prozrazuje Zuzana. „Pak jsme si opatřili dvě fenky – Jarču a Barču. Od obou jsme odchovaly štěňata, ale sami dnes pokračujeme v chovu již jen po Jarče, máme v současné době její dceru a dvě vnučky.“


Zuzana nemá ráda, když se pejsci jmenují krkolomnými jmény, které nelze ani vyslovit. „Jarča se jmenovala Chantal. Umíte si představit, že na velkého psa budete volat Šantal? Tak jsme ji raději přejmenovali.“


Dnes po zahradě rodinného domu v Brlohu u Loun běhá šest vlkodavů. Jen jeden z nich je pes – Theo, ostatní jsou feny. „Často se mě lidé ptají, zda mohou tak velké plemeno chovat v bytě. Samozřejmě že to lze, ale za podmínky, že ho každý den nechají pořádně proběhnout. Horší však je, že mnozí zapomínají, že nejde o módní doplněk, ale o zvíře, které potřebuje péči a lásku. A zvládnout vlkodava tak, aby soužití s ním bylo bez-problémové a v pohodě vyžaduje i důslednost a pevnou ruku. Jeho pořízení by si měl každý zvážit sám,“zdůrazňuje paní Zuzana.


Doprovod králů
Irský vlkodav byl ve své vlasti lovecký pes, který často doprovázel irské krá¬le a královny. Je výjimečný svým pozoruhodným vzrůs¬tem a všestrannými loveckými vlastnostmi a vyrovnanou přátelskou povahou. Právě proto byl oblíbený na evrop¬ských šlechtických sídlech. Ačkoli jeho hlavní úkol bylo pronásledovat vlky, kteří se tehdy potulovali po irských hvozdech, byli schopni štvát i větší zvěř jako jeleny a divoké kance.


V České republice se irský vlkodav oficiálně chová přes třicet let. Za tu dobu se narodilo více než 2600 štěňat. V současnosti u nás žije asi 800 jedinců, což není mnoho. O plemeno vždy vzroste zájem, když se objeví třeba v televizi reklama. Tak tomu bylo i u vlk o d a v ů po reklamě na irský destilát.


„Když se mě lidé ptají, zda mi není líto předat štěně cizím lidem, odpovím, že přece doma nemohu mít všechny psy!


Nadační fond
Vlkodavů v naší republice neustále přibývá. Mnozí v touze mít tohoto nádherného psa zcela zapomínají, že tak velké zvíře (pes váží v průměru 80 kg) spotřebuje hodně krmení a vyžaduje čas i pozornost. Neuvědomují si ani to, jak drahá je veterinární péče. Když zjistí, že na to nemají, psa odloží nebo se snaží ho dále prodat a stalo se, že byl takový pes i utracen. Proto se několik majitelů irských vlkodavů rozhodlo založit nadační fond, a shromáždit finance na pomoc psům, které se podařilo odebrat z nevhodných podmínek či z útulků a umístit je k novým majitelům. Peníze slouží i pro starší psy, kteří potřebují pravidelnou veterinární péči a dlouhodobé podávání léků, pokud jim je majitel sám nemůže zajistit.


„Fond existuje víc než rok a za tu dobu jsme už pomohli mnoha pejskům,“ říká Zuza¬na Málková.

 

      

Sitemap