a89925d77e81c67aef21d7201f8c1641.jpg


O Irském vlkodavovi

Doporučené odkazy

Doporučené odkazy

e-shop vmpprofil.cz

Chovatelské potřeby a krmiva nejen pro psy a kočky.

 

WDK
Stránky chovatelského klubu Irských vlkodavů.

 

Pet Medic 
Veterinární zdravotnická záchranná služba

Sam

V dubnu 2007 jsme se dověděli, že v útulku v Lukavici u Rychnova nad Kněžnou je vlkodav. Ve špatné kondici, vyhublý a zanedbaný. O pejska už projevilo zájem několik lidí.

 

Takže nové páníčky mít bude, jen je potřeba vybrat toho pravého. Pes je bázlivý a bojí se hlavně mužů, bude potřebovat čas, aby se dostal do kondice.
Chtěli bychom poděkovat pánovi z Rychnova, který se o pejskovi dozvěděl a přivezl pro něj krmení.Útulku jsme zatím nabídli pomoc z nadačního fondu.

Asi po měsíci pes stále nového majitele neměl. V útulku údajně prodělával léčbu, aby mohl být novým majitelům předán. Paní, která si ho měla vzít, na poslední chvíli odmítla. Rychle se ale našli jiní zájemci. Jsou moc fajn a tak Sam, který na tom není zdravotně nejlépe, má už potřebnou péči. Protože nejlepší informace jsou od pramene, přikládáme dopis :

Dobrý den, chvíli jsme se rozmýšleli, jestli napsat nebo ne.Díky vašim stránkám jsme se 4.5.07 dověděli o vlkodavovi z Lukavice. Hned jsme tam volali, ale přijet jsme si směli až v úterý po dobrání antibiotik. V popisu bylo napsáno, že je zanedbaný............to nebylo výštižné slovo, lepší by bylo zbědovaný po týrání. Co je vidět na první pohled jsou mokvavá a holá místa přes zadek a ocas, strupy až do poloviny zad. Celkově má špatnou srst. Pravé ucho má ve spodní polovině skoro utržené, ale rána je starší, protože je vyhojená a potažená lehkou vrstvou srsti. Po celém těle má boule - vypadá to jako natržená kůže, která dosedla zpátky na místo, ale protože to nikdo neošetřoval, tak přirostla, jak to šlo. Kolem krku má boule, asi ho někdo přivazoval, když ho mlátil. Má problémy s močením, z toho máme největší obavy. A že je to kostra potažená kůží ani nemusím psát. To všechno dáme dohromady, ale nejsmutnější obrázek byl koukat se do jeho odevzdaných očí bez jiskry. No a protože byl na to svoje trápení tak sám tak mu teď říkáme Sam. Zlobíme se a zároveň to nemůžeme pochopit, jak to může někdo udělat.

Chceme touto cestou prosit všechny chovatele, aby si dobře rozmysleli komu svoje štěně, které určitě mají moc rádi, dávají.
 
Ale teď veseleji, Sam už na dnešek konečně spal ve svém pelíšku, do kterého se bál. A když vydržel raní mučení v koupelně a opatrně vybral všechno kuře z Eukanuby, konečně se zakousl do bůvolího ucha.
 
Do útulku jsme zaslali z NF finanční pomoc, i když komunikace byla někdy složitá.
Po několika dnech jsme poznali Sama osobně, přijel se svými novými majiteli na návštěvu. Lepší se, má ke svým novým majitelům důvěru, bere je jako oporu a ani na cizí nezanevřel. Byl přátelský i ke mně a trpělivě se nechal prohlížet i hladit. Nevíme, čím vším si Sam prošel, ale to co víme, stačí na to aby mu každý přál klid. Na nové majitele měl opravdu štěstí...kdo ví, jestli to nebylo první štěstí, které ho v životě potkalo.
 
Zdravotních problémů si Sam přinesl hned několik a podle vážnosti postupuje jejich léčba. Kožní onemocnění je pravděpodobně již zažehnáno, ale je potřeba vyčkat, až kvalitní strava v dostatečném množství zlepší celkovou kondici a vyřeší katastrofální vyhublost. Přestože zlepšení je už patrné, trpělivost je nezbytná. Zánět dásní ustupuje, ale léčba onemocnění vylučovacího ústrojí bude dlouhodobější. Doufejme, že také úspěšná. U poškození některých kloubů bude potřeba se spokojit s udržováním v nebolestivém stavu a průběžnou aplikací kloubních přípravků. Sam není žádný mladík, ale ani stařík. Otázkou je, proč si musel tolik vytrpět a proč navíc musel být držen zbytečně dlouho v útulku bez poskytnutí odpovídající péče.
 
Dnes je důležité, že se má dobře a poděkování patří jeho novým majitelům, kteří v něm nacházejí nástupce za svého předchozího společníka, také vlkodava. Ujmout se nemocného psa a to ještě takového velkého plemene není opravdu běžné ani lehké.
 
Noví majitelé Sama by byli rádi, kdyby příběh Sama byl upozorněním pro chovatele, že je třeba se snažit vybírat mezi zájemci o štěňata. A také chceme při této příležitosti zdůraznit – ať se pes dostane do jakýchkoliv potíží, není správné, ale ani nutné, odvézt nemocného psa někam daleko a tam ho ponechat jeho osudu. Tak tomu bylo pravděpodobně v případě Sama. Vždy se dá najít lepší řešení. Pes si zaslouží dostatečnou péči i když mu ji nechce a nebo nemůže zabezpečit jeho majitel. Například Sam dělal svým původním majitelům společníka 4 - 5 let.......
 
Po nějaké době jsme dostali o Samovi hezké vyprávění, o které se se svolením majitelky rádi trochu podělíme :
Navštívila jsem stránky fondu a četla jsem si, že tam někdo projevil zájem vědět, co se Samem je. Mně ve škole sloh moc nešel, ale pokusím se shrnout podstatné dění.

Že se Sam podstatně fyzicky změnil, nemusím ani psát, sama jste ho viděla. U něj jsou spíše důležité změny chování. Když jsem si ho přivezli, tak to byl nejistý, ze všeho překvapený a vyplašený uzlík. Asi tak měsíc mu trvalo, než se začal uvolňovat a trochu projevovat. A pak to šlo ráz na ráz. Sam prodělal před zhruba třemi týdny operaci a ta byla pro něj asi zásadní, co se týče chování.....Co se týče samotné narkózy, proběhla v pořádku, akorát po probuzení se Sam potřeboval ujišťovat, že se nic nezměnilo, že je doma, že ho máme rádi, že mu dáme najíst a takový ty děsně důležitý psí věci......

Hrozně mě potěšilo, když se nechal přemluvit a snědl kus jablka a zjistil, že je to docela dobrý. On před tím vůbec nechtěl vzít ani na jazyk cokoliv, co neznal. Myslím tím třeba sušenky, ty si nevezme ani dnes, nebo ovoce, to taky nechce. Jediný, co si vezme jsou piškoty, protože tím jsem ho ládovala, když jsme jeli z útulku domu a on měl děsný hlad, takže to zná.

Dlouho mu trvalo, než si zvyknul na jednoduchý lehký řetízek kolem krku. Má kožený obojek a když byly vedra, tak jsme mu koupili řetízek, aby neměl zapařený krk. Mě vůbec nenapadlo, že se toho bude bát. Chvilku mu trvalo, než přišel na to, že mu ten řetěz neublíží a že mu neublíží ani nikdo z nás, když ten řetěz má.

Hrozně se mu líbí když ho češu, to u toho chrochtá a nastavuje se ze všech stran. Dokonce, když vidí mě, že se jdu učesat, tak má pocit, že by si taky zasloužil a vede mě k hřebenu, strká do mě, dokud ho neučešu. A vůbec si nechá líbit různý úkony, třeba čištění uší, u toho vůbec neprotestuje.
Je toho spousty v čem se Sam změnil, teď mě nic nenapadá, ale jsou to pro spoustu psů běžný věci, který Sam teď objevil a který jsme si s ním uvědomili, protože u našeho předchozí vlkodava jsme to brali jako běžnou věc. Do teď ležel pode mnou, ale už ho to přestalo bavit, tak si šel lehnou jinam. A já už taky končím, Sam + Z.K.

  

 • phoca_thumb_l_sam01
 • phoca_thumb_l_sam02
 • phoca_thumb_l_sam03
 • phoca_thumb_l_sam04
 • phoca_thumb_l_sam05
 • phoca_thumb_l_sam06
 • phoca_thumb_l_sam07
 • phoca_thumb_l_sam08
 • phoca_thumb_l_sam09
 • phoca_thumb_l_sam10
 • phoca_thumb_l_sam11
 • phoca_thumb_l_sam12

      

Sitemap